GİYOTİN PENCERE

GİYOTİN PENCERE NEDİR ?

Yukarı-aşağı yönde hareket ederek açılan yani düşey sürme pencere tipine “giyotin” adı verilir.Adının aksine oldukça güvenli ve modern aksesuarlar ile kullanımı çok rahattır.

Tarihi yapılarda sıkça rastlanmasının yanısıra, mimari üslup gereği yeni binalarda da giyotin pencereler kullanılabilmektedir. Ülkemizde olduğu kadar Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde de oldukça yaygın ve şık bir pencere tipidir.

Tipine göre 16-26 mm çapında bir borunun içine yerleştirilmiş paslanmaz çelik bir yay sisteminden oluşan bir çift modern mekanizma, 45 kg ağırlığa kadar bir pencere kanadını parmağınızın ucuyla kaldırmanızı ve kanadın istediğiniz yerde durmasını sağlıyor.

Modern sistemlerin kusursuz performanslarına karşılık, 18. ve 19. yy’dan kalma birçok tarihi binada bulunan eski tip ağır giyotin pencerelerin günümüze kadar çalışır durumda olması ilgi uyandırıyor.

Giyotin pencerelere sahip tarihi miras niteliğindeki binaların restorasyonu “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu” tarafından denetlenmekte ve orijinaline uygun restorasyonu zorunlu tutulmaktadır.

ARBOR olarak tarihi ya da yeni yapılarınız için modern mekanizmalarla giyotin pencere üretimi yapmaktayız.

 
 

Emir Cephe

Cam ve Alüminyum Sistemleri 

Namık Kemal Mah 112. Sokak No 4 / Dükkan 3,  ESENYURT   İSTANBUL / TÜRKİYE

Telefon
+90 533 813 37 99

11 + 7 =