KÜPEŞTE

KÜPEŞTE NEDİR ?

Küpeşte teknelerin (bir sandal ya da bir transatlantik), iskele ve sancaktaki üst yüzeyine denir. Yelkenciler bu yüzeyde oturarak veya trapez pozisyonu alarak teknenin seyir esnasındaki dengesini sağlar.

Küpeşte; merdiven, balkon ve teraslarda, alüminyum, paslanmaz çelik gibi metal alaşımlar ve PMMA (Poli Metil Met Akrilat) gibi termoplastik malzemelerden yapılan korkuluk sistemlerine denir.

Günümüzde ise küpeşte kısaca merdiven ve balkon gibi alanlarda kullanılan korkuluklar olarak nitelendirilebilir.

KÜPEŞTE DETAYLI ANLATIM
Küpeşte ve korkuluk nedir
 
Merdiven ve balkonlarda düşmeyi önlemek ve güvenlik sağlamak için kenar kısımda inşa edilen dekoratif bariyerlerdir.

Merdiven ve balkonlarda düşmeyi önlemek ve güvenlik sağlamak için kenar kısımda inşa edilen dekoratif bariyerlerdir.Çoğunlukla alüminyum,paslanmaz çelik ve ahşaptan yapılır.Küpeşte ve korkuluklar merdivenlerde,balkonlarda her türlü yürüme yollarında,stadyumlarda,alış veriş merkezlerinde, iç ve dış mekanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.Bu yaygınlıkla beraber kalite ve güvenilirlik  şarttır.Kafkaslar günlük kullanımda kanıtlanmış,uzun ömürlü sistemler sunmak için kaliteli küpeşte ve korkuluk bağlantı ve montaj parçaları üretmekte ve profesyonel bir şekilde montajını yapmaktadır.

Alüminyum küpeşte ve korkuluk, dikme denilen dikey parçalardan ve bu dikey parçaların üstünden geçen üst borudan ve ortasından geçen iki veya üç sıralı yatay borulardan oluşur.
Küpeşte ve korkuluk kelimesi güverte kanarlarındaki kullanımdan gelen eski bir denizclik terimidir.Günümüzde küpeşte ve korkuluk yerine korkuluk ve trabzan kelimeleride kullanılmaktadır.

Dikme nedir :

Dikme küpeşte ve korkuluk sistemlerinde zemine çakılan 40 mm çapında borulardır.Sistemin belkemiğini oluşturur.Üst borular,emniyet şeritleri ve diğer bağlantı aksesuarları dikmeye vidalanır.Bu nedenle sağlamlığı çok önemlidir.
Vida delikleri için üstünde bir veya iki adet kanal bulunur.Daha sonra bu kanallar dikme kanal kapağı denen çubuklar ile örtülerek vida delikleri gizlenir.
Dikmelerin yere montajında ankraj denen demir çubuklar kullanılır.Önce ankrajlar yere çakılır ve akemi adındaki yapıştırıcılarla zemine kaynaştırılır.Su terazisi kullanılarak ankrajların 90? dikliği sağlanır.
Ankrajlar üzerine dikmeler monte edilir ve gene su terazisi ile 90? dikliği sağlanır.Dikmenin ankraja vidalanması küpeşte sisteminin sağlamlığı için şarttır.

Emniyet şeridi nedir :

Dikmeler arasına güvenlik sağlamak amacıyla yatay veya dikey olarak yerleştirilen 16 mm çapında borulardır.

Üst tutamak borusu nedir:

Dikmelerin üst kısmına montaj yapılan,denge sağlamak için elin kavradığı kısımdır.Çoğunlukla 50 mm çapındadır.

Başlıca Küpeşte ve Korkuluk aksesuar bağlantı elemanları :

Yarıklı tapa:

Alüminyum küpeşte,merdiven,korkuluk,trabzan,aksesuar bağlantı elemanıdır.Ay bağlantı ile birlikte 40’lık dikmeyi 50’lik boruya bağlamak için kullanılır.

Ay Bağlantı :

Alüminyum küpeşte,merdiven,korkuluk,trabzan,aksesuar bağlantı elemanıdır.Yarıklı tapa ile birlikte 40’lık dikmeyi 50’lik boruya bağlamak için kullanılır.Kafkasların ürettiği bir yarıklı tapa-ay bağlantı modeli ektedir.

Dikme flanşı :
Alüminyum küpeşte,merdiven,korkuluk,trabzan,aksesuar bağlantı elemanıdır..40’lık dikmenin zemine montajında kullanılır.Kafkasların ürettiği bir dikme flanş modeli ektedir.

 
 
 
 
Yuvarlak Korkuluk Sistemleri
yuvarlak küpeşte

yuvarlak küpeşte

Balkon korkuluklar özellikle son yıllarda yapıların görselliğinde ve tasarımında çok önemli bir yere sahip olmuştur.

Yapıların dış cephesinde kullanılan diğer kaplama malzemelerine verilen önem ve değer korkuluklara da verilmektedir.

Korkuluk malzemesi seçiminde alüminyumu vazgeçilmez ve ideal bir malzeme haline gelmesinin sebepleri;

 • Dış ortama ve UV ışıklarına dayanımı
 • Sağlamlık
 • Güvenlik
 • Paslanmama
 • Bakım gerektirmeme
 • Sınırsız camlı camsız ve değişik profillerle tasarım yapılabilme imkanı
Kutu & Kare Küpeşte
küpeşte

küpeşte

Alüminyum Kare Korkuluk sistemleri özellikle son yıllarda yapıların görselliğinde ve tasarımında çok önemli bir yere sahip olmuştur.

Ümraniye küpeşte olarak bizde sizlerin yapılarında farkımızı ortaya koymak ve siz değerli müşterilerimize en iyiyi sunmak için yanınızdayız.

Dayanıklı olma özelliklerinden dolayı, dış ve iç cephe alanlarında yayın olarak kullanılırlar.

Oldukça fazla olan ağırlıklara karşı dayanabilirler. Kullanım alanları oldukça yaygındır. Birçok yerde rahatlıkla kullanılabilir. Her ne kadar genelde merdiven korkuluğu olarak kullanılsalar da, balkon alanlarında ve daha birçok yerde kullanım imkânı bulurlar.

Korkuluk malzemesi seçiminde alüminyumu vazgeçilmez ve ideal bir malzeme haline gelmesinin sebepleri;

 1. Dış ortama ve UV ışıklarına dayanımı
 2. Sağlamlık
 3. Güvenlik
 4. Paslanmama
 5. Bakım gerektirmeme
 6. Sınırsız camlı camsız ve değişik profillerle tasarım yapılabilme imkanı

 

Emir Cephe

Cam ve Alüminyum Sistemleri 

Namık Kemal Mah 112. Sokak No 4 / Dükkan 3,  ESENYURT   İSTANBUL / TÜRKİYE

Telefon
+90 533 813 37 99

2 + 5 =