PVC DOĞRAMA

PVC DOĞRAMA NEDİR ?

Kapı ve pencere sistemlerinin son zamanlarda en önemli malzemelerinden birisi de PVC’dir. Poli-Vinly-Klorid isimlerinin baş harflerini taşımaktadır. Çeşitli katkı maddeleriyle harmanlandıktan sonra yüksek sıcaklıklarda şekillendirilir ve plastik haline getirilerek kullanımı sağlanmaktadır. Kapı, orta kayıt, kanat gibi kullanım panellerinin tamamına PVC doğrama denmektedir. Sayısız avantajı ve çeşitli sağlamış olduğu kolaylık ile en çok tercih edilen ürünler arasındadır.

Günlük hayatta yaygın olarak hemen hemen her alanda kullanılan PVC, (Poli Vinil Klorür) kelimesinin kısaltılmışıdır ve petrol (veya doğalgaz) ile tuz’dan oluşan bir polimer türüdür. Çeşitli katkı maddeleri ile harmanlandıktan sonra yüksek sıcaklıklarda şekillendirilerek plastik haline getirilen bu benzersiz ürün gerek müşterilerimiz gerekse firmamız tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Sıkça tercih ediliyor olmasının başlıca sebepleri ise;

* İyi bir ısı yalıtımına sahip olması nedeni ile ısı kayıplarını engelleyerek yakıttan tasarruf edilmesini sağlar.
* Klor içermesi nedeni ile, PVC’ nin alev alma sıcaklığı yüksektir, alev tutuştuğunda kendiliğinden hemen söner.
* Alüminyum ve ahşapla karşılaştırıldığında daha hafiftir.
* Ses yalıtımına sahiptir ve gürültü kirliliğinin önüne geçer.
* Genel ve çok maksatlı kullanım sağlar.
* PVC atıklar, kağıt ve cam atıklar gibi toplanıp tekrar değerlendirilebilir.
* Kolay temizlenir ve az bakım gerektirir.
* PVC nin pencere veya kapı imalinde kullanılması ile ahşap ikame edilerek, ağaç kesimi azalır ve ormanların korunması sağlanır. 

 
 
Pvc Doğrama Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Mükemmel derecede su sızdırmazlığı sağlamaktadır. Şık ve estetik bir görüntü sağlamaktadır. Özellikle ev dekorasyonuna önem verenlerin sık sık başvurmuş olduğu bir yöntemdir. Bakımı kolay olması açısından, uzun süre bakım ya da onarım masrafları gerektirmez. Kolay çürüyüp, paslanmaz. Çözülme ve bükülme gibi problemler yaratmaz. Oldukça sağlam ve dayanıklıdır. Yanmaya karşı dirençli bir yapısı vardır. Yenilikçi tasarımlarıyla sizi daima yeniliğe taşır. Geri dönüşümü olan malzemeler olmasından ötürü, çevrecidir. Üretirken düşük enerji tüketmek yeterli olur.

Pvc Doğrama Tercih Edilmesinin En Önemli Sebepleri
Profil ve kapı üretiminde kullanılan ahşap ve alüminyum malzemeler daha dayanıklı ve işlevsel olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Polimer zincirindeki klor atomu herhangi bir yangın çıkması durumunda zor tutuşur. Alev alması için yüksek sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bu da yangın çıkmasını engellemektedir. Pvcler özel katkı maddeleri ile üretilmektedir. Rengi, parlaklığı, berraklığı uzun süre kaybolmaz. Kimyasal çürümeye, korozyona, şoka ve aşınmaya dayanıklı bir şekilde üretilmiştir. Bu da daha çok tercih edilmesine sebep olmaktadır. Geri dönüşüm şansı olduğu için kullanım durumu olmayan tüm malzemeler yeniden şekillendirilerek kullanılabilir. Fiziksel özellikleri tasarımcılarına büyük avantajlar sağlamaktadır. Çok yönlü oluşu ile ambalaj, tıp, elektrik, elektronik, otomotiv sektörlerinin birçoğunda kullanılmaktadır. 
Pvc Doğrama Çeşitleri Nelerdir?

Sürme, katlanabilen, tek kanatlı, kemerli, stüdyo, cumba, gyotin, vasistas gibi çeşitleri bulunmaktadır. Kapı, pencere gibi birçok alanda tercih edilebilmektedir. Normal doğramalara göre müşterilerine daha çok katkı sağlamaktadır. Ses yalıtımı, yüksek ısı yalıtımı, rüzgâra karşı dayanıklı olması, şık ve estetik bir görüntüsü olması ve bakımının kolay olması tercih edilmesindeki en büyük etkenlerdir.

Pvc Doğramanın Alüminyum Doğramadan Farkı Nedir?

Pvc Doğrama alüminyum doğramaya göre daha uygun fiyatlıdır. Pvc’de düşük havanın girmesi daha düşük bir ihtimaldir. Alüminyumda girme ihtimali bulunmaktadır. Isı yalıtımı açısından PVC daha avantajlıdır. Isıyı daha zor geçirir. Estetik açıdan PVC’nin daha çok renk ve desen seçeneği bulunmaktadır. İkisi de kalitelidir. Ancak kalitesizi kullanırsa memnun kalmak zordur. Pvc plastikten üretildiği için geri dönüşümü alüminyuma göre daha kolaydır. Pvc alüminyuma göre daha hafiftir. Düşük ve yüksek sıcaklıklarda alüminyum kadar başarılı olamayabilir. Pencere ve kapı imalinde kullanılarak ağaç kesilmesini azaltır ve ormanların korunmasına yardımcı olur. PVC’nin alev alma sıcaklığının yüksek olmasının yanı sıra tutuştuğu zaman kendiliğinden sönebilmektedir.

Emir Cephe

Cam ve Alüminyum Sistemleri 

Namık Kemal Mah 122. Sokak No 33 / B2,  ESENYURT   İSTANBUL / TÜRKİYE

Telefon
+90 532 241 97 49

9 + 12 =